Zdarza Ci się odczuwać nieprzyjemny stan emocjonalny, któremu towarzyszy niepewność, uczucie napięcia oraz brak poczucia bezpieczeństwa? Lęk potrafi skutecznie sparaliżować codzienne życie i zakłócić normalne funkcjonowanie. Ten stan napięcia, życia w gotowości na przyjście oczekiwanego zagrożenia stanowi niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia psychicznego. Źródeł lęku upatruje się w przyczynach środowiskowych, jak i przeżytych traumach. Objawy psychosomatyczne lęku to poczucie dyskomfortu, wahania nastroju, niepewność. Może dojść również do problemów z układem krążenia, a także nadmiernej potliwości zwłaszcza wobec bodźca wywołującego lęk. Konsekwencją nieleczenia stanów lękowych potrafi być depresja oraz myśli samobójcze.
Zaburzenia nerwicowe różnego rodzaju dręczą zestresowane społeczeństwo coraz bardziej. Jesteśmy osłabieni a tym samym bardziej podatni na nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Organizm wszelkimi sposobami przekazuje nam, że potrzebuje troski.
Zaburzenia nerwicowe dają niepokojące symptomy ze strony całego ciała. Nazywane są ogólnie zaburzeniami psychosomatycznymi. Stany lękowe powodują:
- ataki paniki,
- niepokój,
- bezsenność,
- zawroty głowy,
- drżenie rąk,
- przyspieszone bicie serca i oddech.
Są nie tylko niepokojące, ale utrudniają życie i normalne funkcjonowanie dlatego warto jak najszybciej skonsultować się z psychologiem, żeby leczeniem powstrzymać pogłębianie się objawów. Nieleczone mogą przerodzić się w nerwicę jelit, nerwicę żołądka, depresję.
Żadnych objawów niepokojących i utrudniających nam życie nie powinniśmy lekceważyć. Wiedza psychologów i terapeutów na temat funkcjonowania naszego mózgu jest coraz większa. Nie wrzuca się wszystkich zaburzeń do jednego worka. Każde z nich jest inne i za każdym stoi inna historia. Rolą psychologa i terapeuty jest znalezienie przyczyny i indywidualna praca z pacjentem. Każdy chory dzięki temu ma znacznie większe szanse wieść po leczeniu satysfakcjonujące życie. Ani nerwica depresyjna, ani nerwica lękowa to nie wyrok. Prawidłowa diagnoza to początek leczenia i procesu poprawy.
Trauma to specyficzny rodzaj zaburzenia, u którego podstaw kryje się dramatyczne przeżycie, tak silne, że wpłynęło na układ nerwowy i postrzeganie rzeczywistości. Bodźcem może być na przykład rozwód, śmierć bliskiej osoby, przemoc czy wypadek, zwłaszcza dla osób, które mają predyspozycje dziedziczne do zaburzeń psychicznych. Terapia traumy daje szansę na powrót do zdrowia, pokonanie lęku, zrozumienie go i zaakceptowanie. Fachowa pomoc bezpiecznie przeprowadzi Cię przez proces powrotu do zdrowia. Leczenie traumy jest możliwe i skuteczne. Pomożemy ci uwolnić się od lęku.
Bezsenność spowodowana lękami nocnymi, trudności z funkcjonowaniem w społeczeństwie spowodowane lękami społecznymi – poproś o pomoc specjalistę
Jednym z objawów lęków nocnych, które najszybciej wyniszczają organizm, jest bezsenność. Nie pozwala się zregenerować, a tym samym pogłębia inne choroby i zaburzenia. Równie uciążliwe są lęki społeczne, które powodują wycofanie się z życia towarzyskiego i społecznego. Nieuzasadniony strach przed odrzuceniem i wykluczeniem pozbawia nas pracy, przyjaciół, niezbędnych do życia kontaktów międzyludzkich, w tym bliskości. Lęk przed tłumem, zawstydzeniem, drżenie, ataki paniki to dobry moment, żeby skontaktować się z psychologiem i poprosić o konsultację i pomoc.
Przedłużony, trwały lęk, który nie chroni nas przed bezpośrednim zagrożeniem, jest dla organizmu bardzo szkodliwy. Dlatego jak najszybciej trzeba znaleźć jego przyczynę i go wyeliminować. Można to zrobić bezpiecznie, korzystając z porad specjalistów w Mental Cure.