Jak zadbać o siebie i swoją psychikę?
Czytaj więcej
Zdrowie psychiczne nie jest nam dane raz na zawsze. Tak samo, jak o zdrowie całego ciała powinniśmy dbać o psychikę. Zwłaszcza że ciało i umysł są ze sobą misternie połączone. Zły stan psychiczny bardzo szybko odczujemy w całym ciele. Reagować i szwankować będą kolejne narządy i układy. Silna psychika wspomaga codzienne funkcjonowanie. Przeciwdziała powstawaniu wielu chorób, pomaga w powrocie do zdrowia, wpływa na podejmowane decyzje, a więc przekłada się na jakość życia. Jak osiągnąć taki dobrostan psychiczny?
Jak sprawdzić, czy Twoje dziecko ma zaburzenia odżywiania
Jedzenie ma nam zapewnić energię do życia. Żeby funkcjonować, ciało potrzebuje wartościowego paliwa. Ale jedzenie to także przyjemność. Smakowanie, wąchanie, oglądanie. Większość z nas właśnie tak pochodzi do posiłków. Mniej lub bardziej celebrowany rytuał, konieczny, żeby żyć, który jednocześnie może być przyjemny. Kiedy jedzenie i wygląd stają się najważniejszą kwestią w codziennym życiu, pojawia się problem. Zaburzenia odżywiania są niebezpieczne w każdym wieku, bo nieleczone mogą prowadzić do wielu chorób, nawet śmierci.
Czytaj więcej
Jak tworzyć i dbać o dobre relacje z bliskimi?
Nikt z nas nie żyje w próżni. Na szczęście otaczają nas ludzie. Tworzymy płytkie relacje z kimś, kogo często spotykamy jak pracownik pobliskiego sklepu, sąsiad, znajomy, współpracownik. Najważniejsze są jednak te głębokie, które najczęściej tworzą się na linii rodzice-dzieci, bliższa i dalsza rodzina oraz przyjaciele.
Czytaj więcej
Dlaczego możesz zaufać swojemu psychologowi, czyli etyka zawodu.
Psycholog jest nam w stanie pomóc na każdym etapie naszego życia. Pomaga uporać się z traumami, spojrzeć z boku, na z pozoru sytuacje bez wyjścia, może także motywować do działania. Oficjalnie jego kompetencje polegają na:
Poradnictwie i wykonywaniu badań.
Wydawaniu zaświadczeń i orzeczeń psychologicznych.
Rozwiązywaniu codziennych problemów.
W tym, jednak kryje się mnóstwo możliwości pomocy, jaką może zaoferować psycholog każdemu z nas.
Czytaj więcej
Jak stres wpływa na nasze życie?
Stres to reakcja obronna naszego organizmu na wszelkie sytuacje, do których ciężko się nam przystosować, lub do których adaptacja jest wręcz niemożliwa. Towarzyszy nam coraz częściej w każdej dziedzinie naszego życia. Już nie tylko dorośli, ale także młodzież i dzieci coraz częściej odczuwają negatywne skutki stresu i są wystawieni na sytuacje, które go powodują. Pędząca codzienność, nadmiar zadań i bodźców, ciągła presja otoczenia, żeby funkcjonować szybciej, lepiej, wydajniej, brak czasu na odpoczynek.
Czytaj więcej
Selfcare = Healthcare
Dzień dobry we wtorek!
Dzisiejszy tekst wpisuje się w październikowy prozdrowotny ton. Po więcej zapraszam do czytania.
Czytaj więcej