Zaburzenia lękowe to etap, w którym lęk przestał być przez nas kontrolowany. To zaburzenie prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego nie pozwala normalnie żyć i funkcjonować. Nieleczone stany lękowe mogą zamienić życie w koszmar.
Jeżeli odczuwasz takie objawy, poproś o pomoc psychologa.
Objawy, które powinny zwrócić Twoją uwagę, mogą być z początku bardzo niepozorne, przez co bagatelizowane. Z czasem będą się nasilać i przybierać różną postać. Zwróć uwagę, jeżeli:
- Pojawiają się ataki paniki, a potem strach przed kolejnym.
- Czujesz przyspieszone bicie serca.
- Odczuwasz ciągły niewyjaśniony niepokój.
- Pocisz się nadmiernie i drżą ci ręce.
- Masz problemy z zaśnięciem i spokojnym snem.
- Odczuwasz zawroty głowy, bóle brzucha.
Objawów jest znacznie więcej. Jeżeli cię niepokoją, najlepiej poszukaj porady. Nie daj sobie wmówić, że to gorszy okres w życiu, czy fanaberie.
Przyczyny powstawania stanów lękowych.
Zaburzenia lękowe różnego rodzaju wynikają z wielu powodów. To najczęściej złożony problem i dlatego samodzielne leczenie się nie jest możliwe. Konieczny jest specjalista, który nazwie dokładnie rodzaj lęku, znajdzie jego przyczynę i zastosuje odpowiednią terapię. Najczęściej wyróżniane lęki to:
- Zespół stresu pourazowego PTSD – w wyniku wojny, wypadku, przemocy.
- Fobia społeczna – strach przed publicznym upokorzeniem, wystąpieniami, przed wyjściem z domu.
- Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne – nerwica natręctw.
- Zespół lęku uogólnionego – strach przed możliwym wydarzeniem, zamartwianie się.
Za ich powstawanie odpowiedzialne jest nieprawidłowe działanie neuroprzekaźników w mózgu. Na wiele z nich nie mamy wpływu lub jest on znikomy.
Często są to dziedziczne predyspozycje do zaburzeń psychicznych. Dużą rolę odgrywa nasz charakter w tym asertywność i poczucie własnej wartości. Nie mamy też wpływu na większość mocno stresujących nas sytuacji, które się wydarzają i mocno na nas oddziałują. Zaburzenia lękowe mogą być potęgowane przez choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, astma, choroby serca.
Od nas zależy natomiast nasz styl życia w tym odpoczynek, zdrowe jedzenie, przyjmowanie substancji psychoaktywnych (czasem właśnie po to, żeby wyciszyć lęk).
Jak sobie radzić z objawami i gdzie szukać pomocy?
Na własną rękę lepiej nie próbować leczyć zaburzeń lękowych, gdyż może to tylko pogorszyć stan obecny. Nawet zmiana stylu życia niewiele pomoże, jeśli nie uświadomimy sobie prawdziwych przyczyn i nie nauczymy się prawidłowych reakcji. Po pomoc koniecznie należy zwrócić się do poradni psychologicznej. Terapia prowadzona jest wielokierunkowo. Jednocześnie odbywa się psychoterapia (najskuteczniejsza jest poznawczo-behawioralna) i leczenie farmakologiczne. Leki mają przeciwdziałać lękom i poprawiać samopoczucie. Ważne jest także wsparcie i wiedza najbliższych.
Stany lękowe to coraz częstsza reakcja nadmiernie obciążonych organizmów. To zaburzenie zbiera coraz większe żniwo. Często nie jest leczone i w efekcie rujnuje choremu życie. Żadnych chorób układu nerwowego nie należy bagatelizować.